Hike and Fly.

04.03.2014
hike-and-fly-

V  tomto článku by som rád opísal nový outdoroový štýl, ktorý je vlastne kombináciou dvoch horských aktivít: turistiky a lietania na padáku. Väčšina Hike&Fly nadšencov si chcú vychutnať výstup ako aj let. Skrz túto kombináciu dvoch aktivít v prírode zažijeme oveľa intenzívnejší a emocionálnejší zážitok a túre dodáme určitú kvalitu.

 

H&F nadšenci to praktizujú z rôznych príčin. Extrémni športovci chcú čím skôr stáť na vrchole, ale na druhej stráne nechcú ísť dole peši, alebo hobby piloti chcú spraviť niečo pre svoju kondíciu. Sú to samotári, ktorí si chcú jednoducho prírodu vychutnávať, ale i horo-lezci, ktorí nechcú zostupovať nezáživné hodiny.

 

Hike&Fly znamená „ voľnosť“ a „ dobrodružstvo“.

 

Začal by som mojou prvou skúsenosťou spred dvoch rokov.

 

Vystupujeme na 2400 metrový Laugenspitze, ktorý sa nachádza v južnom Tirolsku a ktorý je známy nádhernými výhľadmi, hoci nie je veľmi vysoký. Z každej strany ho obklopujú alpské končiare, zo severnej strany hlavný alpský hrebeň a z juhu Dolomity. Dvetisíc výškových metrov pod nami sa rozprestiera dolina Etschtal s mestom Bolzáno.

 

Pri výstupe na vrcholovom hrebeni stretávame staršieho pána, s ktorým sa dávame do reči. Rozhovoril sa o počasí a nakoniec nám rozprával, že by rád z vrcholu zletel. Pýtam sa, ako to myslel a na čom by chcel zletieť. Jeho malý ruksak nenaznačuje, že by mal niečo so sebou. My si vychutnávame výhľady na vrchole a on si pomaly začal vyťahovať svoj malý padák. Keďže som pred viacerými rokmi lietal na paraglidingovom padáku, tak sa nestíham čudovať, ako vyzerá ultraľahká výstroj pre Hike and Fly. Dvadsaťlitrový ruksak, v ktorom má dva a pol kilový padák. Ten pán sa ešte pred odletom pozdraví a už je preč. Lieta si okolo nás, fotí a púšťa sa rovným letom po hrebeni smerom k autu. Nás čaká trojhodinový zostup.

 

 

 

 

 

Vývoj prvých paraglidingových padákov nebol myslený na zostupy pre horolezcov. V tom čase nebolo možné ich vyvinúť v potrebnom objeme a váhe. S 25 kilogramovou výstrojou by nebolo možné prvotnú myšlienku naplniť.

 

V posledných rokoch sa viacerí svetoví výrobcovia padákov začali zaoberať vývojom a výrobou ľahkej výstroje, ktorá je určená na outdorové aktivity, takzvané „Horské padáky“. V Česku sa týmto zaoberá firma Sky Paragliders.

 

V alpských krajinách sa rýchlo rozširuje nový štýl Hike and Fly. Stretávame v poslednej dobe turistov, bežcov do vrchu, v lete skialpinistov, ako si po kopcoch rozbaľujú svoje ľahké padáky. Celé partie vystupujú často ešte pri svite čelovky ,aby mohli pri východe slnka zletieť. Na našu túru potrebujeme menej času, a tak môžeme klasické výstupy s väčším prevýšením stihnúť aj v pracovný deň.

 

Na rýchlo rozširujúcich sa webových stránkach http://www.hikeandfly.info alebo http://www.paraalpin.de nájdeme informácie o terénoch v Alpách. Informácie o prevýšení, náročnosti, GPS track, možnosť štartu ,svetové strany a pristávacie plochy.

 

Na Slovensku máme veľkú možnosť realizácie vo Veľkej a Malej Fatre, Nízkych a Západných Tatrách a určité miesta vo Vysokých Tatrách. Nechal by som to na H&F nadšenca, aby si podľa svojho výberu a fantázie, našiel si ideálnu túru, lebo u nás máme veľa možností realizácie .

 

Terény si musíme vyberať a informovať sa hlavne v národných parkoch, aby sme neporušovali návštevný poriadok a rešpektovali letecký priestor danej krajiny. Snáď najťažšie je odhadnúť poveternostné podmienky na let, aby sme vedeli odhadnúť, čo je bezpečné na náš štart a kade viesť náš let, aby sme lietali bezpečne.  Snáď najväčším orieškom je pochopiť všetky zákonitosti počasia a podmienok v horách, ktoré nás čakajú pred tým, než sa poslednou nohou odlepíme od zeme.

 

Do úvahy pripadajú aj iné aktivity, ktoré môžeme spolu so zlietavaním kombinovať. Výstupy po Via-feratách, hlavne v talianskych Dolomitoch, často via-feratové cesty končia na vrcholovom Plate, ktoré je ideálne na štart, a tak si môžeme našu feratu prijemne okoreniť. Skialpinistickú túru môžeme tiež za zlých snehových podmienkach kombinovať so zletom a štartovať priamo s lyžami na nohách. VHT je mimoriadne vhodná kombinácia, kde práve prekonávame pri horských a ľadovcových túrach často viac ako 2000 výškových metrov. Zostupy často bývajú únavné a v Alpách často trvajú aj do osem hodín. Zletom si nielen ušetríme pľuzgiere a boľavé kolená, ale náš výlet si spravíme zaujímavejší a kvalitnejší. Pri našej letnej dovolenke sa vždy nájde miesto v kufri pre našu výstroj na lietanie. Pri našej dovolenke, napríklad v Chorvátsku, si môžeme za ranných hodín, keď nie je ešte tak teplo, vyšliapať na Biokovo alebo popri mori tiahnuci sa Velebit. Po štarte, 1300 metrov pod našimi nohami, sa otvorí more. Po prijemnom lete môžeme pristáť na pláži a ďalej si vychutnávať dovolenku s dobrým pocitom, že sme niečo urobili aj pre svoju kondíciu.

 

Výstroj a rozdelenie.

 

Podľa veľkosti by som rozdelil na klasické Paraglidingové padáky, ale odľahčené. Tie sú ťažšie a majú väčší objem, ale na druhej stránke sú univerzálnejšie a môžeme s nimi plnohodnotne polietať v termických podmienkach.

 

Druhou skupinou sú padáky Miniwings, ktoré majú oveľa menšiu plochu, z čoho vyplýva aj menšia váha a objem. Sú stavané do silnejších veterných podmienok a s tým spojenej aj väčšej  turbulencii, potrebujú menšie štartovacie plochy.

 

Ďalšou dôležitou vecou je záložný padák, ktorý je často integrovaný do sedačky. Reverso sedačka na nám slúži nielen na lietanie, ale po prevrátení naopak sa z nej stáva ruksak, do ktorého si môžeme vložiť padák a ostatné veci potrebné na túru.

 


 

 

Ako začať.

 

Najlepšie je prihlásiť sa do kurzu paraglidingovej školy v našom okolí, kde po pár dňoch budeme zvládať základy lietania. Potom pomaly a v dobrých letových podmienkach skúsime zbierať skúsenosti. Myslím, že ak si raz vyskúšame Hike &Fly, tak nás to obohatí a naučíme sa aj viac o zákonitostiach prírody.

 

Pavol Rajčan

www.pavolrajcan.com

 

 

Fotky Hike and Fly.

Súvisiace články:

Diskusia

RE: Hike and Fly.
marians (marian.surnicin@gmail.com) - 04.03.2014
Super. Presne nato myslim uz par rokov. Aj som si uz pozeral kurzy.

RE: Hike and Fly.
robert turjanik (robert.turjanik@gmail.com) - 04.03.2014
so zaujmom som si precital prispevok. neda mi nereagovat, pretoze v tatrach sa nejedna i celkom novu aktivitu. prve pokusy o h@f sa datuju do konca 80. tych a zaciatku 90. tych rokov minuleho storocia. prirekopnikmi boli paragani z dukla prostejov josef pavlata, jaroslav koribsky a spol.. 1. let zpod vrcholu rysov josef pavlata, 1. let z lomnickeho stitu cez cmiter jaroslav koribsky, 1. let z lomnickeho stitu na zelene pleso robert turjanik. v skratke z historie h&f v tatrach:).

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk JM SPORT Eshop davorin.sk

Podpor Vetroplacha

Fórum

Odporúčame vidieť

Partneri