25. ročník RedBull Dolomitenmann

21.10.2012
25-rocnik-redbull-dolomitenmann

  Preteky, o ktorých budem teraz písať, sú podľa organizátorov „ Nür für die Härtesten unter der Sonne“ teda pre tých najtvrdších (mužov) pod slnkom. Ženy majú vstup na trať zakázaný, aj keď mnoho z nich by akisto dokázalo mužských konkurentov poriadne vyzvŕtať, ako to býva napríklad na českom Andrenalincupe. O čo teda ide? Pre tých, ktorí nikdy o Dolomitenmannovi nečítali a ani nevideli nejaké to video, uvediem pár faktov. Ide o preteky štvorčlenných družstiev, v ktorých si športovci odovzdávajú štafetu naprieč 4 disciplínami. Tento rok bolo na štarte rekordných 125 tímov z 18 krajín a Dolomitenmann oslavoval štvrťstoročie. Bolo to veľkolepé ako vždy a to najmä vďaka výbornému počasiu a hlavnému sponzorovi, ktorý naozaj vie, ako minúť obrovské peniaze na veľkú šou. 

V sobotu 8. septembra sa na hlavnom námestí v Lienzi zhromaždilo 125 bežcov pripravených popasovať sa s náročnou traťou, ktorá meria necelých 12km a má celkové prevýšenie takmer 1900 metrov. Toľko metrov na pomerne krátkej trati napovedá čo - to o jej profile, zvlášť keď k tomu pridám, že prvé 3km sa bežia po rovine. Na trati sa nachádzajú stupne a rebríky, kde bežci idú štvornožky a o behu nemôže byť ani reči. A najrýchlejší čas? 1:22:08 od Johnatana Wyatta, ktorý tu zvíťazil celkovo 5 razy. Zo slovenských bežcov túto trať zdolali napríklad Lukáš Barták (2009: 7. miesto), Michal Malák (2010: 19. miesto, 2011: 23. miesto).
Minulý rok sme boli svedkami nasadenia neeurópskych bežcov z Eritrei a Kene, ktorí naozaj podali skvelý výkon. Tento rok sa to zopakovalo a v prvej polovici trate sa vyformovala pätica favoritov Waldemariam Azarya (ERI), Geofrey Gikuny (KEN), Johnatan Wyatt (NZL) a dvojica talianov Alex Baldaccini a Gabriele Abate. Favorizovaný Turek Aslan Ahmet z Redbull teamu neudržal vysoké tempo a v hornej polovici trate sa prepadol na 13. miesto, keď ho predbehli prví zástupcovia českých tímov Isaac Kosgei Toroitich (KEN), Jirka Voják a Roman Skalský.

   Beh sa končí v sedle Kühbodentörl 2441m, kde štafetu dostáva paraglider a rozbehne sa dole strmým zrázom po šotoline, aby neskôr v traverze prekonal necelý kilometer a 100 výškových metrov. Štart je umiestnený do strmého trávnato-skalnatého žľabu, kde sa padák s obľubou šmýka po suchej tráve dole kopcom. Tento rok po úspechoch na X-Pyre čakal na odovzdávke svojho bežca za český team Odlo aj Jukub Beňo. Isaac Kosgei mu štafetu odovzdal na peknom 8. mieste a tesne za ním o dve sekundy odovzdával Jirka Voják. Jakub sa s traťou stretol prvýkrát a napriek tomu dosiahol tretí najlepší čas spomedzi českých konkurentov, za Tomášom Ledníkom a Tomášom Bílkom. Tento rok ale na trati úradujú okrem kondície aj technické vychytávky v podobe malých padákov, ktoré si zadovážila polovica štartového poľa. Je zrejmé, že rozdiely medzi padákmi neumožňujú pilotom s väčšou letovou plochou lietať rovnako rýchlo ako tým s väčším plošným zaťažením. Výsledkom je poradie: 29. miesto Ledník, 44. miesto Bílek, 46. Beňo a 49. Škrabálek. 
Po medzipristátí na Moos Alme bežím popri Jakubovi a snažím sa ho povzbudiť, keď ho doťahujú skúsení veteráni Thomas Mitterdorfer a Vendelin Ortner s minimálne o 3kg ľahším výstrojom. Po kilometri a pol a 200 výškových metroch Kubo opäť štartuje zo zjazdovky a letí konečne do cieľa v Leisachu, kde sa končí jeho utrpenie. Jakub celkovo stratil 2 miesta, ale tí čo ho predbehli leteli na spomenutých špeciáloch. Ešte pristáť na futbalovom ihrisku, kde dnes zopár pilotov naozaj tvrdo buchne o zem, prípadne sa prevesí cez bránu a stromy. Dolomitenmann je naozaj extrém – štartuje sa tam, kde by sa normálne neštartovalo a pristáva sa tam, kde by sa nepristávalo, pretože by to pilot nepovažoval za bezpečné. 

V cieli padákov netrpezlivo čakajú kajakári a tento rok je Jakub v tíme so strieborným olympionikom z Londýna Vávrou Hradílkem. Po odovzdávke kajakár najprv prebrodí, či skôr prepláva naprieč riekou a prebehne 300 metrov, kde ho čaká naklonená rampa a skok v kajaku do vody zo 7 metrov. Potom trať o dĺžke 5km s technickou časťou plnou bránok. Tento rok je opäť v závode aj slovenský kajakár Marcel Potočný, ktorý sa v roku 2010 umiestnil s tímom Koland Topsport na prvom mieste. Tento rok zajazdil Marcel 6. najlepší čas a jeho tým Kolland topsport International sa celkovo umiestnil na druhej priečke. Medzi prvými kajakármi figurujú známe české mená ako Kamil Mrůzek (2.), Tomáš Slovák (8.), David Mrůzek (10.), Ondra Zajíc (11.) a spomínaný Vavřinec Hradílek (19.).

Vyčerpaní kajakári, ktorí idú záverečný úsek úplne do tmy, vybiehajú z vody a posledné metre na odovzdávku bikerom už zdolávajú naozaj iba silou vôle. Trať bicyklov je opäť niečo extra: 17,4km do kopca a 9,4km zjazd po zjazdovke svetového pohára H 2000. Na výšlape zdolajú bikeri celkom 1695 výškových metrov, kedy prekonajú úseky, na ktorých musia niesť bike na chrbte, a zjazd, pri ktorom spália kotúče. Tento rok bol veľkým favoritom minuloročný víťaz Kristián Hynek, ktorý má za tento rok na konte titul majstra Európy v bike maratónoch a pretekal za team Odlo. Okrem Kristiána na popredné priečky siahali Alban Lakata, Hannes Pallhuber, Jirka Hudeček či Markus Kaufmann. Boj medzi skúsenými cyklistami nepriniesol väčšie prekvapenia, ak nerátam to, že Kristián nadelil druhému Lakatovi celé 3 minúty a opäť kategóriu s prehľadom vyhral. Štvrté miesto si odniesol J. Hudeček a na ďalších miestach opäť množstvo českých mien (Eberl 7., Vokrouhlík 8., Ulmann 9., Fojtík 12., Hruška 13.).   
   
Komu by sa zdalo, že sa vpredu objavuje nejako priveľa českých mien, tak spomeniem výsledky. Na štart sa postavilo 125 tímov, z toho bolo 41 profesionálnych a 84 amatérskych. Celkový počet českých tímov bol 17. V kategórii amatérov sa vyhodnocuje 5 tímov a z toho 4 boli české. Medzi profi tímami sa na prvom mieste umiestnil medzinárodný tím Pure Encapsulations (Azarya, Prantl, Schmidt, Pallhuber), druhý boli Kolland Topsport Int. (Baldaccini, Jakob, Potočný, Kaufmann), tretí Salomon ( Whyatt, Ameseder, Kralj, Dietsch).

Kompletné výsledky si môžete pozrieť TU


Slovenské farby hájili v službách zahraničných tímov bohužiaľ iba Jakub Beňo (paragliding) a Marcel Potočný (kajak), čo je za posledné ročníky rovnaký scenár. Možno by stálo za zamyslenie postaviť na budúci ročník čisto slovenský tím, čo je otázka nielen pre sponzorov, ale aj pre športovcov, ktorí by sa na to dali. Myslím že máme mená, ktoré by mohli zabojovať o popredné umiestnenia minimálne v amatérskej kategórii. Kto by mal záujem o informácie a podmienkach účasti, nech sleduje stránku www.redbulldolomitenmann.com, prípadne nech sa ozve autorovi článku.

Video z tohtoročných pretekov na dokreslenie atmosféry môžete zhliadnuť na ČT4 alebo TU
Zdeno Vacke.

Sponzori: Sevendays Agency www.sevendays.cz, Odlo, Columbia, Watzke s.r.o. www.sanacie-betonu.sk
 

Fotky 25. ročník RedBull Dolomitenmann

Diskusia

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk JM SPORT Eshop davorin.sk

Podpor Vetroplacha

Odporúčame vidieť

Partneri